March AC-3CP-MD Magnetic Drive Pump, 0130-0018-0200
Overview
March Pump’s industrial AC-3CP-MD is an American seal-less centrifugal magnetic drive pump ideal for applications such as chemical recirculation, chemical transfer, and scrubber systems. It is capable of generating a maximum flow of 10 gallons per minute at 1 feet, and its maximum head is 20.5 Feet (9PSI).
Perfect for Applications Including
Applications for the AC-3CP-MD Magnetic Drive Pump include ice makers, laboratory and medical equipment, vapor degreasers, and marine air conditioning systems.
SKU:
0130-0018-0200
Categories: Air Conditioner Parts, ICE MAKER PARTS, PARTS, UNGROUP
Description
Specification :
| BRAND | March Pumps |
| MPN | 0130-0018-0200 |
| SERIES | Series 3 |
| MODEL | AC-3CP-MD 230V |
| INLET | 3/4″ |
| DISCHARGE | 1/2″ |
| CONNECTION | FPT x MPT |
| MAX HEAD | 20.50 FT (9PSI) |
| MAX INTERNAL PRESSURE | 50 PSI / 3.4 bar |
| MAX FLOW | 10.00 GPM |
| HORSEPOWER | 1/15 HP |
| PHASE | 1 |
| FREQUENCY | 50/60 HZ |
| VOLTAGE | 230V |
| SPEED | 2500/3000 RPM |
| MOTOR | Open Fan Cooled |
| MAX LIQUID TEMPERATURE | 190 °F / 87 °C |
Reviews (0)
Be the first to review “March AC-3CP-MD Magnetic Drive Pump, 0130-0018-0200” Cancel reply
Shipping & Delivery
More Products
Siemens iQ700 Built In Steam Oven, 60 cm, HS958GED1B,Free 3 years warranty is Included

Reviews
There are no reviews yet.